Мотиль: добування, зберігання, насаджування на гачок

1

Рубрика: Наживки

09-03-16-04     Мотиль вважається стандартною зимової наживкою. Але і в літній час рибалки його видобувають і успішно використовують для лову риби.

     Трохи теорії: личинки комарів родини «Chironomus» мають червоподібне тіло різних відтінків червоного, рубінового і бордового кольору. Самка комара відкладає яйця у водоймах зі стоячою, заболоченій або з повільно текучою водою, в замулених каналах і навіть у лиманах із солонуватою водою.

     Через деякий час із яєць вилуплюються личинки. При сприятливих температурних умовах і достатку їжі через два тижні мотиль досягає розміру 15—16 мм. Виділенням слинних залоз личинки склеюють частинки мулу в мулисті трубочки, у яких вони живуть, высовуючи тільки головний кінець. Харчування мотиль видобуває із мулу, який містить багато рослинних і тваринних решток. Дихає мотиль з допомогою ниткоподібних зябрових придатків, розташованих на задньому кінці, а також всією поверхнею тіла. Яскраве червоне забарвлення залежить від гемоглобіну і у водоймах із великою кількістю кисню у воді, мотиль більш яскраво червоний, а з меншою – темно червоний, ближче до темно бордового, так, як гемоглобін служить личинці для утримання кисню, дозволяючи їй жити в бідній киснем воді.

     Для риболовлі застосовують личинки, більш широко поширеного в нашому регіоні, комара-дергуна «Chironomus plumosus». Вони досягають у довжину до 20 мм і мають виражений темно рубіновий колір із різними відтінками, залежно від місця вилову.

Добування мотиля.

     Найпростіший спосіб – піти в рибальський магазин і купити. Але магазинний мотиль буває мілкуватий або недостатньо свіжим. Досвідчені рибалки справедливо вважають найкращим для риболовлі мотилем той, який здобутий на місці майбутньої риболовлі. І цьому є логічне пояснень:

  • видобутий на місці мотиль гарантовано свіжий;
  • риба дуже чутлива до нових запахів у воді, особливо взимку. Привезений мотиль має інший, невідомий рибі запах і може злякати її, а місцевий мотиль пахне для неї тільки їжею;
  • не доведено, але можливо і колір місцевого мотиля має значення, так, як багато разів бувало на рибалці – місцеві рибалки ловлять на вимитого тут мотиля одну за одною, а приїжджі – дивляться один на одного.

Як видобувають мотиль взимку і влітку?

     Для аматорської риболовлі мотиль вимивають із мул як взимку, так і влітку. Використовують для цього спеціальні черпалки різних форм.

09-03-16-03

     Зачерпнувши порцію мулу, його промивають у воді так, щоб у черпаці залишився мотиль з невеликою кількістю сміття.

09-03-16-01

     Мотиля, який залишився у черпалці, можна зібрати руками або занурити черпак не повністю у воду і сплившого на поверхню води мотиля зачерпнути в баночку з водою. Також, з поверхні води мотиль зручно збирати за допомогою маленького ситечка.

09-03-16-02

     Повторюючи цю операцію кілька разів і в різних місцях, можна добути мотиля в потрібній кількості.

     Таким методом добувають мотиль і влітку. Хоча влітку мотиля в мулі набагато менше, та й риба віддає перевагу більш великим наживкам: черв’яки, опариші і комахи. При відсутності черпака можна на мілководді ногами підняти мул і зібрати мотиль, який сплив на поверхню води.

Зберігання мотиля.

     Процес зберігання мотиля – заняття досить клопітке. Виділяють кілька основних способів:

  • мотиль зберігають у холодній воді, змінюючи її 1-2 рази в день і видаляючи загиблі личинки. Для цих цілей попередньо відстоюють трубопровідну воду протягом доби, щоб вивітрився хлор. Якщо цього не зробити, личинки задихнуться: посвітлішають, набрякнуть і витягнуться;
  • загорнувши у вологу ганчірку або газету і помістивши мотиля в холодильник. Необхідно стежити, щоб мотиль не злежувався і волога із віджатої ганчірки не випаровувалась. Потрібно кожен день ганчірку промивати у гарячій воді,  видаляти загиблих личинок, промивати мотиль і підсушувати на аркуші газети. Якщо мотиль свіжий, досить окропити його водою і злегка поворушити пальцями. Тим не менше, частина мотиля неминуче загине, оскільки він притиснутий зверху вологою ганчірочкою;
  • перемішують мотиль із чаїнками від випитого чаю і зберігають в холодному місці (+1 – +5ºС), обернувши його вологою ганчіркою. Цей спосіб не дуже підходить для тривалого зберігання тому, що окремі личинки, що загинули, виділяють липку рідину, яка не змивається холодною водою. Це призводить до загибелі сусідніх личинок. Єдиний спосіб врятувати мотиля — вибрати його з листя чаю і добре промити, а це досить трудомістке заняття;
  • можна пересипати мотиль крохмалом. Він витягує з мотиля зайву вологу, але кожен раз після риболовлі його доводиться промивати;
  • деякі рибалки воліють мотиль заморожувати. Для цього його розсипають на газетному аркуші, перебирають, видаляють зайву вологу і вирівнюють до такої міри, щоб він перетворився в пухнастий килимок, а потім заморожують максимум до – 4-5ºС. Заморожування до більш низьких температур призведе до того, що розморожений мотиль перетвориться на кашу і буде не придатним для насаджування на гачок. Замерзлого мотиля збирають у коробку для постійного зберігання. Зберігати мотиля на морозі треба обережно. Якщо він 1-2 рази відтане, при подальшому замерзанні його розірве або він не буде мати жорсткості, потрібної для насадження на гачок, як у свіжого мотиля. Відібравши потрібну кількість для риболовлі, його загортають у сильно охолоджену вологу ганчірку і укладають в дерев’яну або пінопластову коробочку. Відталого в руці мотиля насаджують на гачок. Не біда, якщо з ним злипнуться інші. У воді під льодом вони швидко розмерзнуться, відокремляться від насаджених на гачок і стануть прикормкою.

Способи насаджування мотиля на гачок.

     В залежності від інтенсивності клювання риби та особливостей водойми застосовують різні способи насаджування мотиля на мормишку або гачок. Личинки мотиля дуже ніжні і наживляти їх на гачок потрібно дуже обережно. Чим довше буде живий мотиль на гачку, тим вдаліше буде і рибалка.

09-03-16-05

     Найбільш поширений спосіб – пробиття вістрям область між головою і рештою тіла. Таким методом можна насадити як одного мотиля, так і цілий пучок. При активному клюванні досить насаджувати одну личинку, а при пасивному – пучок з 3-5 штук.

     Коли клювання стає поганим і дрібна риба починає обгризати личинки, використовують спосіб, при якому мотиль насаджують кільцем на гачок. Мотиля проколюють гачком наскрізь біля голови, а потім вводять гачок ще раз далі до хвоста. Але він більш складний через малий розмір личинки, тут потрібен великий досвід.

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Комментарии: (1)

Щодо зберігання мотиля рекомедував би картоплю. Сам варіант такого лайф-хаку побачив на Флагманах в рубриці “Провіряєм лайфхаки” https://youtu.be/jzR71o5LyKU. Вже 3 тижні мотиль в картоплі як щойно куплений.

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree