Будівництво нових ГЕС на р. Дністер призведе до зникнення Червонокнижних видів риб!

Рубрика: Новини

08-02-16_04     З ініціативою будівництва нових ГЕС на р. Дністер виступило ПАТ “Укргідроенерго”. Спеціалісти наразі вивчають доцільність будівництва електростанцій, повідомив перший заступник голови Тернопільської обласної дміністрації Іван Крисак.

     Будівництво і запуск цих ГЕС дозволить здешевити електроенергію, створити нові робочі місця, розвивати інфраструктуру. Однак, це призведе до зупинки течії і відповідно до зникнення таких Червонокнижних видів риб як стерлядь і марена, оскільки їм для життєдіяльності потрібна проточна вода.

08-02-16_01

     Шість нових ГЕС планують розмістити на території трьох областей: Чернівецької, Тернопільської та Івано-Франківської.

08-02-16_02

     Попередні плани, на розміщення ГЕС, поблизу наступних населених пунктів по руслу р. Дністер: с. Устя, с. Митків, с. Зелений Гай, с. Литячі, між с. Корнев та с. Раковець та нижче с. Возилів.

08-02-16_03

     Розповідає доцент Чернівецького національного університету Олексій Худий:

     «Осетрові – риби надзвичайно давні, вони плавали ріками уже в часи розквіту динозаврів. Дністровська популяція перебуває у небезпеці передусім через відсутність державних програм з відтворення цього виду, занесеного до Червоної книги України. У світі такі програми діють і їх потрібно створити у нас. Адже прийнятним у наш час є тренд, що коли постає питання заселення водойми, перевагу слід надати виду, який з цієї водойми походить. Стерлядь – один з таких видів для Дністра. Ця унікальна риба виростає до 5-8 кілограмів, але найчастіше трапляються особини від 300 грамів до 3-4 кілограмів, продовжує біолог. Проблема стерляді, як і всіх осетрових, у тому, що вона пізно дозріває для розмноження – у 6-8 років. Тоді як споживчого інтересу вона досягає у два роки».

08-02-16_05

     Чернівецькі дослідники з дозволу Міністерства екології у 2012-му відловили декілька дорослих особин стерляді з Дністра і створили перший в Україні розплідник. Вже отримали потомство і один раз зарибнювали Дністер – випустили 1200 особин.

08-02-16_06

     «До зведення у 1950-х роках ГЕС у Дубосарах у Дністрі було більше осетрових. Так, білуга доходила до Могилева-Подільського, осетер – до Хотина, севрюга – до Заліщиків», – говорить вчений із Чернівецького національного університету.

     «Стерлядь залишилася у нашій частині Дністра, бо цей вид не здійснює значних міграцій. Але на початку 1980-х він постраждав через аварію на хімічному виробництві у Калуші. Уже думали, що стерлядь вимерла, але вона вижила у частинах ріки та її приток вище місця аварії і поступово знову заселила Дністер. Якщо зведуть нові ГЕС, то це звісно не покращить умови життя цього червонокнижного виду. Русло можуть розбити на ізольовані водосховища і стерлядь збережеться тільки вище тієї греблі, котра буде найближчою до витоку ріки. Стерлядь любить глибокі місця з проточною водою, а в час нересту шукає швидку течію», – додає біолог.

     Але всі старання активістів з відтворення цього давнього виду можуть зазнати невдачі через ГЕС, якими прагнуть перегородити Дністер.

Джерело:

«ГОЛОВРИБВОД»

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree