Чому неможна шуміти під час рибалки?

Рубрика: Новини

26-02-16-03     Під час риболовлі риба може і не бачити нас, але слух у неї відмінний, і вона почує щонайменший звук, який ми створюємо. Але не всі види риб однаково добре чують. Розберемось, чому так і як риби чують.

      Органи слуху у риб – внутрішнє вухо і бічна лінія. Вода є хорошим провідником звукових вібрацій, і незграбний рибалка в змозі запросто налякати рибу. Наприклад, удар при закритті дверей автомобіля, через водне середовище поширюється на багато сотень метрів. Неабияк нашумівши, нічого дивуватися чому клювання слабке або взагалі відсутнє. Особливо обережна велика риба, яка відповідно і є головною метою рибного лову.

Прісноводних риб можна розділити на дві групи:

  • риби у яких відмінний слух (коропові, плітка, лин);
  • риби у яких середній слух (щука, окунь, судак).

Чому мирні риби чують краще, а хижаки гірше?

     Відмінний слух риби досягається за рахунок того, що внутрішнє вухо сполучене з плавальним пухирем. При цьому зовнішні вібрації посилюються пухирем, який грає роль резонатора. І від нього вібрації поступають до внутрішнього вуха.

26-02-16-01_ukr

     Середня людина сприймає на слух діапазон звуку від 20 Гц до 20 кГц. А риба, наприклад короп, за допомогою своїх органів слуху, в змозі почути звук від 5 Гц до 2 кГц. Тобто слух у риб налаштований краще на низькі вібрації, а високі сприймаються гірше. Будь-який необережний крок на березі, удар, шерех, відмінно уловлюється на слух коропом або пліткою.

     У хижих риб органи слуху побудовані по іншому, у таких риб немає зв’язку між внутрішнім вухом і плавальним пухирем. Такі риби як щука, окунь, судак більше покладаються на зір чим на слух, і не чують звук вище 500 Гц.

     Навіть шум човнових моторів значною мірою впливає на поведінку риб. Особливо на тих, у яких відмінний слух. Від зайвого шуму, риба може перестати годуватися і навіть перервати нерест. Ми вже знаємо, що у риб непогана пам’ять, і вони добре запам’ятовують звуки і асоціюють їх з подіями.

     Дослідження показали, що коли через шум короп переставав годуватися, щука продовжувала полювання, не звертаючи ніякої уваги на те, що відбувається.

Як влаштовані органи слуху у риб?

     Позаду черепа у риби знаходиться пара вух, які так само як і внутрішнє вухо у людини, окрім функції слуху відповідають і за рівновагу. Але у відмінності від нас, у риб вухо не має виходу назовні.

26-02-16-02_ukr

     Бічна лінія уловлює звук низької частоти і рух води поряд з рибою. Жирові сенсори, що знаходяться під бічною лінією, виразно передають зовнішню вібрацію води на нейрони, і далі інформація йде в мозок.

     Маючи дві бічні лінії і два внутрішніх вуха, орган слуху у риб відмінно визначає напрям звуку. Невелика затримка у сигналі з цих органів, обробляється мозком, і він визначає з якого боку доноситься вібрація.

     Звичайно на сучасних річках, озерах і ставках шуму хватає. І слух риби з часом звикає до багатьох шумів. Але одна справа звуки, що регулярно повторюються, навіть якщо це шум потягу, а інша справа незнайомі вібрації. Так що для нормальної риболовлі обов’язковим буде дотримання тиші, і розуміння того як працює слух у риб.

Джерело:

«Головрибвод»

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree