Карась – сама живуча риба.

Рубрика: Новини

27-01-16-01     Японські вчені довели, що у крові карасів присутній природний «антифриз». Після заморожування до -5ºС, у теплій воді вони оживають і продовжують свою життєдіяльність, ніби нічого не було.

 

     Карась – найпоширеніша риба у водоймах України, і зловити її можуть навіть діти. З усіх риб, які водяться у наших водоймах, карась, безсумнівно, самий невибагливий. Він може жити в найрізноманітніших умовах, у тому числі і в міських очисних спорудах, і у паркових озерах, і в невеликих ямах, і в старих кар’єрних розробках, де практично неможливе життя будь-якої іншої риби. Чим більше мулу у водоймі, тим швидше карась там росте і розмножується.

27-01-16-02

     На зиму карась заривається в мул і залишається живий навіть тоді, коли дрібні стоячі водойми промерзають до дна. Бували випадки, коли карасів викопували живими з мулу зовсім висохлого ставка, з глибини більше півметра. Навіть наскрізь замерзлі карасі можуть ожити при розморожуванні, що й довели японські вчені у своєму експерименті. Детальніше дивіться на відео.

     Риби – істоти холоднокровні, тобто температура їх тіла дорівнює температурі навколишнього середовища.

     Тим часом в найближчій до Південного полюса частині Світового океану – протоці Макмердо – температура води опускається деколи нижче -2°С. При цьому полярні види риб не перетворювалися на шматок льоду: вони виробляють глікопротеїни – особливі білки, які були виявлені в крові риб в середині минулого століття.

     Це дуже ефективні кріопротектори: вони гальмують процес замерзання рідини в 200-300 разів ефективніше, ніж, наприклад, звичайна сіль, яку кладуть у воду, щоб вона не замерзала.

     До останнього часу вважалося, що глікопротеїни зв’язуються з однією з граней кристала льоду, яка народжується в клітці, і гальмує його ріст.

     Проте недавні дослідження показали, що вони впливають на молекули води, так би мовити, на відстані. У присутності глікопротеїнів прямування молекул у водному розчині стає менш хаотичним і вони гірше зв’язуються один з одним в кристалічну решітку.

     За ефективністю глікопротеїни перевершують антифризи. Ймовірно, цим і пояснюється, що суто біологічні дослідження фінансував концерн Volkswagen, який зацікавлений в отриманні нових матеріалів для автомобільної промисловості.

Джерело:

«Перші інтелектуальні новини України»

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree