Коли починається весняний жор щуки?

Рубрика: Новини

04-03-16-01     Кожен рибак хоче попасти на момент, коли риба активно клює і жадібно хапає будь-яку наживку – жор. У щуки такий момент настає через 1,5-2 тижні після нересту.

      В залежності від погодних умов, нерест щуки починається у період із середини березня та триває до середини квітня. Зазвичай в озерах нерест відбувається пізніше. Раніше всього метають ікру молоді щуки (трирічні самки), пізніше всього найбільші.

     Для нересту щука надає перевагу мілким місцям водойм, закоряженим затокам, іноді нереститься в розливах, заплавах річок чи озер.

     Ще до початку нересту щука починає підходити на мілководдя, в затоки, заплави і балки, готуючись до нересту, у той час коли вода ще покрита льодом. Сам нерест починається при температурі води в межах 4-6 °C. Розпал нересту відбувається при температурі води 7-13 °C.

    Нерест відбувається по краям берегів у досить вузькій смузі відкритої води, коли більша частина водойми ще покрита рихлим льодом. Нерест у закритих водоймах може настати і пізніше на 2-4 тижні, залежно від танення льоду.

     Щука обирає для нересту місця з твердим, покритим рослинністю дном. Воно може бути покрито листям (яке осипалось у воду) та гілками, які впали у воду. Для нересту щука вибирає місця зі слабкою течією або ж місця, де течія зовсім відсутня. Глибина води в районі щучих нерестовищ коливається від 5 см до 1,2 м. Причому нерест на самих мілких ділянках водойми спостерігається найбільш часто.

04-03-16-03

     У цьому, 2016 році, момент танення (сходження) льоду не може бути показником початку нересту, тому, що лід розтанув ще в середині зими. Тому потрібно орієнтуватись на температуру води і поведінку риби.

     Нереститься щука невеликими зграями, найчастіше по три-чотири особини, з яких одна самка. В процесі щучого нересту поблизу водойми виразно чутні гучні сплески води. Щука під час нересту абсолютно втрачає обережність. Ікрометання відбувається однаково інтенсивно протягом усього часу доби в безвітряну погоду і температурі води до 15 °C. Під час вітру нерест щуки спостерігається лише на ділянках, які захищені від хвиль.

     Відклавши ікру самки, йдуть на глибину, в той час як самці, як правило, залишаються на ділянках нересту, приєднуючись до інших нерестових груп щук. З цієї причини у місцях нерестовищ кількість самців завжди більше, ніж самок і нерідко між самцями відбуваються сильні бійки.

     Переважна більшість самців щуки може брати участь у нересті починаючи із дворічного віку. Деякі самці дозрівають вже у віці одного року. Самки здатні до ікрометання з трьох річного віку, рідше із двох річного.

04-03-16-04

     Ікра щуки дрібна, зеленувато-жовта, метається найчастіше на траву. Ікринки щуки досить великого розміру. Вони досягають 3 мм в діаметрі. Розвиток ікринок триває досить довгий період: півтора-два тижні, в залежності від температури води. Число ікринок у старих, великих самок набагато більше. Ікринки щуки спочатку приклеюються до водних рослин. Проте вже через кілька годин вони опадають на дно, змішуючись з органікою. Колір ікринок схожий з кольором торішньої водної рослинності. Завдяки цьому щучі ікринки в значній мірі застраховані від поїдання хижою рибою і земноводними.

     Нерест на ділянках, порослих водними рослинами, також сприяє високому відсотку виживання щучих личинок і мальків. По-перше, у водяних заростях личинки знаходяться у відносній безпеці. По-друге, саме на таких ділянках спостерігається інтенсивний розвиток водного планктону, який служить їжею для мальків щуки.

     Личинки досягають у довжину 6-7 мм. Вони ховаються в нижній товщі води серед рослин аж до розсмоктування жовткового мішечка. Розвиток мальків щуки йде швидко і при температурі 8-10°С молодь виходить із схованок через півтори тижня, навіть швидше.

     Після розсмоктування жовткового мішечка мальки починають харчуватися дрібними водними організмами — рачками, мотилем, трубочником, личинками комах. Через місяць раціон починає поповнюватися мальками інших видів риб. У перший час молодь щуки годується безхребетними і лише з липня починають ловити молодь інших риб. Розвиток і зростання щуки відбувається досить інтенсивно. Особливо швидко щука росте в південних регіонах. Протягом перших років життя самки і самці ростуть однаково швидко. Але незабаром самки починають переганяти самців за розміром.

      Щука винищує величезну кількість риби, але сама є важливим об’єктом лову, крім того, винищуючи значну кількість дрібних, а також слабких і хворих риб, щука сприяє більш успішному зростанню інших особин, тому невеликих щук навмисне селять наприклад, в коропових ставках.

     Після закінчення нересту через 1,5-2 тижні у щуки починається жор. Жор щуки завжди починається у верхів’ях річок — саме там вода раніше всього стає прозорою. Щука залишається в близьких від нересту місцях на прогрітих мілинах зі слабкою течією. У таких місцях і починається весняний жор, який триватиме аж до переміщення риби до місць постійного проживання. Першими починають активно годуватися екземпляри вагою не більше 500-800 м.

     З початком весняного жору щука не набралася сил і ще не в змозі ганятися за шустрим живцем. Її стоянки знаходиться на глибині, яка зазвичай не перевищує 1-2 м, з рідким коряжником і слабкою рослинністю. Свою жертву вона атакує із засідки тільки в тих випадках, коли необачна рибка наближається практично до самого носа хижачки. Щука здійснює короткий кидок, зміщуючись в бік жертви не більше ніж на третину тулуба. Якщо здобич вислизає, хижачка просто не в змозі її переслідувати і змушена чекати наступної жертви.

04-03-16-02

     З початком весняного жору щук ловлять на ті приманки, які, переміщаючись з мінімально можливою швидкістю проводки, зберігають поставлений їм ритм і амплітуду коливальних або обертальних рухів. Найкраще для таких цілей підходять блешні вертушки.

     По міру нагрівання води до температури 10°С у щуки починається активний весняний жор. Намагаючись вгамувати голод, плямиста розбійниця втрачає найменшу розсудливість і обережність. В цей час щука ловиться практично весь світловий день на всі типи штучних приманок. У цей час важлива не сама блешня, а те, як спінінгіст зуміє доставити і провести її в полі зору хижака. Триває період активного лову щуки не більше 1,5-2 тижнів та із ростом водяної рослинності поступово сходить нанівець.

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree