На сьогодні петиція набрала 254 підписи і буде розглянута Чернівецькою міською радою на протязі 10 днів. Як пише автор даного звернення Гошовська Антоніна Антонівна це небезпечно, як для здоров’я мешканців Буковини, так і з точки зору техногенних катастроф.
Програмою розвитку гідроенергетики до 2026 року заплановано будівництво каскаду 6-ти ГЕС (гідроелектростанцій) на Дністрі, в тому числі і в районі водозабору води для 250 тис. населення м.Чернівці.
Внаслідок побудови цих об’єктів швидка річка перетвориться на каскад водосховищ із практично стоячою водою.
На сьогодні, населені пункти вище по течії скидають свої каналізаційні стоки в Дністер подекуди навіть без очисних споруд. Завдяки швидкоплинності відбувається насичення води киснем (аерація) і вода частково очищається.
В практично стоячій воді таке явище неможливе. Також в стоячій воді відбуватимуться процеси “цвітіння” води, швидкий розвиток бактерій, мікроорганізмів і гельмінтів, і вода такої якості поступатиме на водозабір та в домівки чернівчан. Також зросте і вартість обслуговування водозабору та водоочищення, адже буде дуже сильне замулення самого водозабору.
За оцінками експертів чистота води в Дністрі у гірській місцевості дорівнює 1, а до мешканців Одеси доходить вода 5 ступеня чистоти (після уже існуючої Новодністровської ГЕС, ГЕСів на території Республіки Молдова та забруднення стоками).
Якої якості стане вода для чернівчан у випадку будівництва каскаду 6-ти ГЕС на Дністрі?
Існують дуже великі техногенні ризики прориву цих дамб, у випадку землетрусів. Широкі плеса водосховищ сприятимуть швидкому випаровуванню води, зміниться унікальний середземноморський клімат Дністровського каньйону, підвищиться вологість, виникне необхідність у додаткових обробках отрутохімікатами плодів та фруктів, що вирощуються в регіоні, зникнуть реліктові види рослин, цінні види риб, які не зможуть підніматися через греблі у місця нересту, будуть затоплені 3500 Га цінних родючих земель, тисячі людей затопить і вони опиняться без своїх будинків та городів, завдяки яким живуть і забезпечені роботою.
Будівництво цього об’єкту є не лише екологічною катастрофою, але й призведе до ще більшого зубожіння населення, адже кошти у розмірі 300 млн грн на розробку техніко-економічного обгрунтування передбачені за рахунок ПАТ “Укргідроенерго”, значна частка якого належить державі, відповідно це є державні кошти, а 1 млрд 100 млн євро на будівництво планується позичити (тобто необхідно повернути з процентами) в міжнародних фінансово-кредитних установ. Крім того виробництво електроенергії відбуватиметься з відшкодуванням власникам ГЕСів по зеленому тарифу (орієнтовно 5 грн/кВт), в той час як споживачі оплачують за електроенергію близько 2 грн/кВт. Виникає питання, за чий рахунок йдуть 3 грн/кВт?
Тернопільська та Івано-Франківська обласні ради (а також територіальні громади в їх складі, що знаходяться поряд з Дністром) і в 2016, і в лютому-березні 2017 року прийняли рішення про мораторій на будівництво ГЕС по Дністру та направили в КМУ, ВРУ і до Президента.
В Республіці Молдова та Одесі дуже стурбовані наявною ситуацією, проходять акції протесту, йде збір підписів, направляються звернення в різні інстанції.
А Чернівецька область не тільки не дає жодної оцінки, але й стимулює знищення Дністра. Так, Заставнівською районною радою в травні 2016 року підписано меморандум про порозуміння з ПАТ “Укргідроенерго” щодо доцільності будівництва каскаду ГЕС та проведення необхідних вишукувань і робіт для виготовлення ТЕО та подальшого будівництва.
Зважаючи на це, з метою забезпечення населення Чернівців чистою, придатною для споживання водою, збереження здоров’я мешканців міста, забезпечення належного санітарно-гігієнічного благополуччя, просимо:
- Направити звернення від Чернівецької міської ради до всіх можливих інстанцій (Мінекології, Мінпаливенерго, ВРУ, КМУ, Президенту України) , в тому числі і до Чернівецької обласної ради, Заставнівської районної ради, з вимогою накладення мораторію на будівництво каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі, на проведення робіт з техніко-економічного обгрунтування щодо цього будівництва, розірвання домовленостей, меморандумів, скасування дозволів, що дають можливість ПАТ “Укргідроенерго” проводити роботи з розробки ТЕО і безпосередньо саме будівництво, скасування в програмі розвитку гідроенергетики до 2026 року будь-яких положень та пунктів, що стосуються будівництва каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі.
- Вжити всіх інших можливих заходів для вилучення з програми розвитку гідроенергетики до 2026 року положень і пунктів про каскад ГЕС, накладення мораторію на будівництво каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі, проведення робіт з розробки ТЕО на будівництво каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі.
Джерело:
«Інформаційне агентство АСС»