УВАГА – тонкий лід

Рубрика: Новини

   19-12-16-03За даними Укргідрометцентру, початок зими 2018 року буде характеризуватися нестабільними погодними умовами: різкі похолодання до -15-20 ° С зміняться відлигами до + 10-15 ° С, і навпаки. В таких погодних умовах на водоймах формується нестабільний крижаний покрив.

     Тільки-тільки сформується перший лід, як на нього біжать з ящиками і льодобурами рибалки. Найчастіше під лід провалюються діти і рибалки. Діти через надмірної цікавості, а рибалки … Це так звана «група ризику».

19-12-16-03

    У цій статті відповімо на наступні питання:

 • Як визначити товщину льоду на водоймі?
 • Яка товщина льоду необхідна для безпечного перебування однієї людини або групи людей на ньому?
 • Як діяти якщо Ви провалилися під лід?
 • Як діяти якщо людина біля Вас провалився під лід?

Як визначити товщину льоду на водоймі?

    Друга помилка, яку роблять люди, вийшовши на лід, це перевіряють міцність і товщину льоду ударом ноги по льоду (перша помилка – взагалі пішли на лід). Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги – це може привести до моментального провалу під лід!

19-12-16-01

     У рибалок на зимовій риболовлі завжди при собі є льодобур або пешня. З їх допомогою біля берега можна зробити лунку або ополонку, що дозволить встановити товщину льоду і його характер.

01-12-18-01

    Якщо бура і пешні немає, постукайте по льоду палицею: якщо під нею утворилася калюжка води, значить, лід недостатньо міцний. При появі води відразу ж покиньте місце, на якому стоїте, ковзаючи, не відриваючи ступні ніг від поверхні.

    Товщина льоду навіть на одному водоймищі не скрізь однакова. На річках більш товстий лід біля берегів, і тонше на руслі, в районі перекатів, в місцях злиття річок, на вигинах і закрутах, поблизу вмерзлих предметів, дерев і очерету, в районі підземних джерел, в місцях зливу у водойми теплих вод і каналізаційних стоків . А на озерах більш тонкий лід біля берегів. Небезпеку становлять собою ополонки, лунки, тріщини, які покриті тонким шаром льоду. Намагайтеся обходити такі місця якнайдалі, щоб уникнути неприємностей.

     Слід звернути увагу – ненадійним є лід під снігом і заметами. Сніг, покриваючи лід, діє, як ковдра. Тому, під ним лід наростає значно повільніше і як наслідок, тонше, ніж на інших ділянках водойми.

Яка товщина льоду необхідна для безпечного перебування однієї людини або групи людей на ньому?

    Одну людину витримує лід товщиною від семи сантиметрів, але лід повинен бути прозорим, без вкраплень бульбашок повітря. Більш-менш безпечним для зимової риболовлі одиночного рибалки вважається лід товщиною 10-15 см, а для групи рибалок – 25 см, але все залежить від міцності льоду.

01-12-18-02

    Міцність льоду можна визначити за його кольором. Якщо він має синюватий або зеленуватий відтінок – це хороший, міцний лід. Найміцніший лід – прозорий. Якщо ж він матово-білий або жовтуватий, такий лід вкрай ненадійний.

    Якщо ви йдете по озері або річці і бачите ділянку льоду без будь-яких слідів – як ніби до вас на цій ділянці ніхто не ходив, варто задуматися, чому так. Ймовірно в цьому місці б’ють джерела, а отже, лід тонкий.

Як діяти якщо Ви провалилися під лід?

 • провалившись під лід, від контакту з холодною водою людина відчуває шок – це природна реакція організму, на порятунок у Вас є приблизно 10 хвилин. Перш за все, необхідно зберігати спокій, не панікувати, не вживати відчайдушних, необдуманих дій, на які марно витрачаються сили;
 • слід розкинути руки в сторони, перші секунди сухий одяг створює достатню плавучість і дозволяє якийсь час триматися на поверхні води, поки одяг ще не промок і містить багато повітря, треба спробувати відразу вибратися на лід;
 • обов’язково кличте на допомогу, звертайте на себе увагу криками – це значно прискорить процес звільнення з крижаної пастки;
 • якщо є течія, ні в якому разі не повертайтеся до неї спиною: висока ймовірність, що Вас затягне під лід і вибратися буде складніше. В цьому випадку рухайтеся до протилежного краю ополонки;
 • займіть у воді горизонтальне положення, а на льоду слід мати якусь опору, за яку можна було б зачепитися і підтягнутися. Такою опорою може служити мисливський ніж, рибальський багорик, заздалегідь припасені і збережені в певному зручному місці на одязі два великих цвяха. Будь-який з цих предметів можна увіткнути в лід і з його допомогою підтягуватися. Перед виходом на сумнівний лід рекомендується ці речі перевірити і привести в стан готовності. Якщо немає ніякої опори на льоду, слід перевернутися на спину, упираючись ногами в кромку льоду спробувати виповзти на лід;
 • не встаючи на ноги, повзком дістатися до безпечного місця.

Як діяти якщо людина біля Вас провалився під лід?

 • негайно сповістіть потерпілого, що Ви йдете йому на допомогу – це його значно заспокоїть;
 • якщо є під рукою, підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і вже на них підповзайте до ополонки. Наближайтеся до пролому тільки повзком і широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки НЕ підповзайте, інакше Ви теж опинитеся в крижаній воді;
 • кидайте потерпілому мотузку, зв’язані між собою ремені, шарфи, дошки, палиці, санки або лижі за 3-4 метра до пролому;
 • якщо для надання допомоги немає нічого під рукою, тоді 2-3 людини лягають на лід ланцюжком, наближаються до потерпілого, тримаючи один одного за ноги, а перший з них подає потерпілому ремінь, одяг тощо;
 • на березі з потерпілого рибалки необхідно зняти весь мокрий одяг і одягнути в сухий. Дати гарячого пиття і помістити в тепле приміщення або в прогріту машину.

     На завершення слід зазначити, вирушаючи на зимову риболовлю по першому і останньому льоду, треба брати з собою і льодобур, і пешню, якими можна перевіряти товщину льоду і при нагоді надати допомогу потерпілому. І звичайно, неодмінно потрібно мати хоча б метрів 15 міцної мотузки. В ідеалі, необхідно взяти з собою легкий надувний човен – це найнадійніший засіб страховки. На ньому можна перебратися через закраїни, наблизитися до потерпілого, який потрапив під лід, відчуваючи себе при цьому впевнено і спокійно. Забравшись в човен і розвернувшись спиною в сторону передбачуваного місця виходу на лід, треба за допомогою цвяхів, ножа або багорика витягнути себе в човні на лід, спираючись на руки і ковзаючи по льоду в човні, відповзти від небезпечного місця на кілька метрів.

    Дотримуючись цих простих правил, Ви збережете собі і оточуючим здоров’я, а можливо і життя.

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree