Дивна поведінка восьминогів привернула увагу вчених

Рубрика: Новини

    Відомо, восьминоги здатні використовувати медуз в якості зброї, а риб залучати до спільного полювання. Тимчасовий союз дозволяє отримувати користь з особливостей анатомії, локомоції і способів лову здобичі, властивих обом сторонам. Однак «керівною» стороною в союзі залишаються саме головоногі, які роздають підопічним рибам чутливі стусани, якщо ті поводяться неналежним чином (ФОТО і ВІДЕО)

     «Об’єднання безлічі сторін створює складну мережу взаємодій, в якій може виникати дисбаланс між вкладеними учасником зусиллями і одержуваною ним вигодою, що призводить до появи партнерського контролю, – пояснюють автори роботи, вчені з португальського Центру з вивчення океану та навколишнього середовища MARE на чолі з Едуарду Сампайо. – Щоб осадити неслухняних риб, восьминіг робить швидкий вибуховий рух, спрямований на конкретну рибу».

     Кілька таких «шльопань» біологам вдалося зафіксувати на відео при зануренні в Червоному морі, де вони спостерігали за кооперативним полюванням восьминогів Octopus cyanea і різних місцевих риб – голоцентрових риб-солдатів і різних видів груперів. Подібну поведінку виявляли неодноразово і у різних восьминогів. Це вказує на її важливість для міжвидової коппераціі з рибами.

     «Активні стусани вимагають порівняно невеликих витрат енергії з боку восьминога, – пишуть вчені, – але моментально впливають на мету». На їхню думку, це дозволяє головоногим утримувати порядок серед риб і управляти їх рухом. А у випадках, якщо риби зовсім не беруть участь в полюванні, восьминіг може відігнати їх від здобичі, роздаючи шльопанці направо і наліво.

https://twitter.com/i/status/1340076579108646913

     З іншого боку, подібну поведінку не завжди вдається пояснити прямою необхідністю. Принаймні двічі її спостерігали поза всяким зв’язком з полюванням. Вчені висувають цьому два можливих пояснення. По-перше, «шльопання» може бути формою покарання: невеликий внесок енергії з боку восьминога виробляє серйозний вплив на неправильну поведінку партнера, стимулюючи його до співпраці в подальшому. По-друге, восьминіг може просто сердитися. «Восьминога абсолютно не цікавить вигода, – пишуть автори, – він роздає удари від злості, намагаючись просто нанести шкоду».

     Ознайомитися також:

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree