Петиція про накладання мораторію на будівництво каскаду ГЕС на Дністрі набрала необхідну кількість голосів

Рубрика: Новини

23-08-16-01     На сьогодні петиція набрала 254 підписи і буде розглянута Чернівецькою міською радою на протязі 10 днів. Як пише автор даного звернення Гошовська Антоніна Антонівна це небезпечно, як для здоров’я мешканців Буковини, так і з точки зору техногенних катастроф.

     Програмою розвитку гідроенергетики до 2026 року заплановано будівництво каскаду 6-ти ГЕС (гідроелектростанцій) на Дністрі, в тому числі і в районі водозабору води для 250 тис. населення м.Чернівці.

23-08-16-01

    Внаслідок побудови цих об’єктів швидка річка перетвориться на каскад водосховищ із практично стоячою водою.

     На сьогодні, населені пункти вище по течії скидають свої каналізаційні стоки в Дністер подекуди навіть без очисних споруд. Завдяки швидкоплинності відбувається насичення води киснем (аерація) і вода частково очищається.

     В практично стоячій воді таке явище неможливе. Також в стоячій воді відбуватимуться процеси “цвітіння” води, швидкий розвиток бактерій, мікроорганізмів і гельмінтів, і вода такої якості поступатиме на водозабір та в домівки чернівчан. Також зросте і вартість обслуговування водозабору та водоочищення, адже буде дуже сильне замулення самого водозабору.

    За оцінками експертів чистота води в Дністрі у гірській місцевості дорівнює 1, а до мешканців Одеси доходить вода 5 ступеня чистоти (після уже існуючої Новодністровської ГЕС, ГЕСів на території Республіки Молдова та забруднення стоками).

     Якої якості стане вода для чернівчан у випадку будівництва каскаду 6-ти ГЕС на Дністрі?

     Існують дуже великі техногенні ризики прориву цих дамб, у випадку землетрусів. Широкі плеса водосховищ сприятимуть швидкому випаровуванню води, зміниться унікальний середземноморський клімат Дністровського каньйону, підвищиться вологість, виникне необхідність у додаткових обробках отрутохімікатами плодів та фруктів, що вирощуються в регіоні, зникнуть реліктові види рослин, цінні види риб, які не зможуть підніматися через греблі у місця нересту, будуть затоплені 3500 Га цінних родючих земель, тисячі людей затопить і вони опиняться без своїх будинків та городів, завдяки яким живуть і забезпечені роботою.

     Будівництво цього об’єкту є не лише екологічною катастрофою, але й призведе до ще більшого зубожіння населення, адже кошти у розмірі 300 млн грн на розробку техніко-економічного обгрунтування передбачені за рахунок ПАТ “Укргідроенерго”, значна частка якого належить державі, відповідно це є державні кошти, а 1 млрд 100 млн євро на будівництво планується позичити (тобто необхідно повернути з процентами) в міжнародних фінансово-кредитних установ. Крім того виробництво електроенергії відбуватиметься з відшкодуванням власникам ГЕСів по зеленому тарифу (орієнтовно 5 грн/кВт), в той час як споживачі оплачують за електроенергію близько 2 грн/кВт. Виникає питання, за чий рахунок йдуть 3 грн/кВт?

    Тернопільська та Івано-Франківська обласні ради (а також територіальні громади в їх складі, що знаходяться поряд з Дністром) і в 2016, і в лютому-березні 2017 року прийняли рішення про мораторій на будівництво ГЕС по Дністру та направили в КМУ, ВРУ і до Президента.

     В Республіці Молдова та Одесі дуже стурбовані наявною ситуацією, проходять акції протесту, йде збір підписів, направляються звернення в різні інстанції.

    А Чернівецька область не тільки не дає жодної оцінки, але й стимулює знищення Дністра. Так, Заставнівською районною радою в травні 2016 року підписано меморандум про порозуміння з ПАТ “Укргідроенерго” щодо доцільності будівництва каскаду ГЕС та проведення необхідних вишукувань і робіт для виготовлення ТЕО та подальшого будівництва.

     Зважаючи на це, з метою забезпечення населення Чернівців чистою, придатною для споживання водою, збереження здоров’я мешканців міста, забезпечення належного санітарно-гігієнічного благополуччя, просимо:

  1. Направити звернення від Чернівецької міської ради до всіх можливих інстанцій (Мінекології, Мінпаливенерго, ВРУ, КМУ, Президенту України) , в тому числі і до Чернівецької обласної ради, Заставнівської районної ради, з вимогою накладення мораторію на будівництво каскаду ГЕС на Верхньому Дністрі, на проведення робіт з техніко-економічного обгрунтування щодо цього будівництва, розірвання домовленостей, меморандумів, скасування дозволів, що дають можливість ПАТ “Укргідроенерго” проводити роботи з розробки ТЕО і безпосередньо саме будівництво, скасування в програмі розвитку гідроенергетики до 2026 року будь-яких положень та пунктів, що стосуються будівництва каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі.
  1. Вжити всіх інших можливих заходів для вилучення з програми розвитку гідроенергетики до 2026 року положень і пунктів про каскад ГЕС, накладення мораторію на будівництво каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі, проведення робіт з розробки ТЕО на будівництво каскаду 6-ти ГЕС на Верхньому Дністрі.

Джерело:

«Інформаційне агентство АСС»

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree