Самовільні перекриття та діючі ГЕС призводять до знищення річок Збруч та Нічлава

Рубрика: Новини

23-08-16-02     На даний момент на р. Збруч працюють 4 ГЕС, збудовані ще в 60-70 роки минулого століття. У посушливий літній період вода надмірно стримується у водосховищах, що призводить до оголення русла річки нижче греблі і як результат – масова загибель іхтіофауни, висихання русла, гниття і розкладання загиблих організмів.

     «За нинішніх змін клімату вже через деякий час таких річок як Збруч та Нічлава скоро може не стати. А якщо нічого не робити для їх збереження, то ці процеси лише пришвидшаться», – зазначає еколог, виконавчий директор Екологічно-гуманітарного об’єднання “Зелений Світ” – Олександр Степаненко.

     Ці колись повноводні річки, зараз обміліли на 50-80% від норми і в деяких місцях вони перетворились на маленькі струмочки, які при бажанні можна легко перестрибнути. Аномальне обміління річок Збруч та Нічлава було і минулого літа. Тоді фахівці пояснювали, що це тимчасове явище, пов’язане з тривалим посушливим періодом. Однак з кожним роком такі обміління частішають і причина тут не лише в примхах погоди.

23-08-16-02

     Ще більше погіршують ситуацію з рівнем води у річках Збруч і Нічлава самовільні захоплення берегових територій та спорудження без будь-яких дозволів дамб. Зокрема, на території Скала-Подільської міської ради перегородили річку Збруч без жодних документів та дозволів.

     «Зафіксувавши перекриття Збруча у Бережанці неподалік Скали-Подільської ми зверталися у природоохоронні органи, які надали нам інформацію, що дозволів на роботу таких об’єктів профільні управління не надавали. Надіслали запити в управління водгоспу, екології, екоінспекцію і просили надати роз’яснення з приводу будівництва дамб. З’ясувалося, що жодних погоджень немає», – розповів керівник ГО «Протидія корупції та моніторинг екології «Скеля» – Андрій Об’єщик.

     Завдяки громадським активістам за цю справу взялася екоінспекція та правоохоронці, які констатували факт порушення. Однак це поодинокий випадок, на який звернули увагу.

     За словами активістів, таких незаконних перекриттів десятки і саме вони вбивають річку. Однак за екологічні порушення у нашому краю беруться в останню чергу. Зазвичай, тоді, коли вони досягають вже катастрофічних масштабів.

     А поки у стінах Тернопільської ОДА будуть радитися, як рятувати річки Збруч та Нічлава від повного висихання, у Києві вже вирішили дозволити будувати аж сім нових ГЕС на Дністрі.

23-08-16-01

     Згідно Водного кодексу України, якщо рівень сумарного річкового стоку наближується до сумарного об’єму водосховищ, створених на ньому, то будувати нові водосховища не можна, адже це руйнує екосистему річки. Однак такі заміри жодні контролюючі державні служби не проводять, стверджують екологи. Хоча, за інформацією Гідрометеоцентру, режим маловоддя за останні роки досягає рекордної позначки за останні 20 років.

Джерело:

«ZBRUC.EU»

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree