Війна за рибу між Францією і Англією

Рубрика: Новини

13-05-21-01    У протоці Ла-Манш ледь не розгорілася справжня війна, спровокована рішенням острова Джерсі змінити з 1 травня правила лову риби біля своїх берегів. До острова підійшли десятки французьких рибальських суден, а також військові кораблі Франції і Великобританії (ФОТО і ВІДЕО)

     ЗМІ пишуть, що французьке судно взяло на таран корабель з Британії. Однак, на відміну від попередніх війн за рибу в регіоні, на цей раз до прямих зіткнень справа поки не дійшла.

 «Демонстрація сили відбулася»

13-05-21-01

     Острів Джерсі, який знаходиться в 22 кілометрах від Франції і в 160 кілометрах від Британії, є «королівським володінням», але в його склад не входить і має свої власні органи влади і суди. Минулого тижня французькі рибалки заблокували Ла-Манш, в знак протесту проти нової системи ліцензування судів, яка, за їхніми словами, містить безліч несподіваних обмежень, які не обумовлені в угоді про вихід Великобританії зі складу Євросоюзу.

     Париж став на бік протестуючих і погрозив Джерсі, що відключить острів від електроенергії, 95 відсотків якої надходить туди по підводному кабелю з Франції. Також французи обіцяли заблокувати майже 60 риболовецькими судами Сент-Гелієр – порт і головне місто Джерсі.

     Близько 60 французьких судів прибутку до входу в порт міста Сент-Гелієр. Прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон, в свою чергу, виявився солідарний з владою Джерсі. Блокаду Ла-Маншу він назвав «абсолютно необгрунтованою» і відправив до острову два судна Королівського військово-морського флоту для «спостереження» за тим, що відбувається. Як вказали в оборонному відомстві Великобританії, мова йде про «чисто превентивний захід».

     Франція також направила в акваторію два патрульних судна. Французький держсекретар у справах Європи Клеман Бон підкреслив, що його країна не дасть «себе залякати». Представник міністерства у справах Європи і закордонних справ зажадав «швидкого і повного застосування угоди» по Brexit.

    Міністр у справах моря Франції Анник Жирарден, зокрема, пригрозила «заходами», якщо Лондон продовжить обмежувати права на рибальство. Незважаючи на те, що військові кораблі були спрямовані тільки для спостереження, здавалося, що сутичок не уникнути. Тим більше, коли британський човен намагався підійти до острова Джерсі, він був протаранений французьким судном. Але в четвер увечері французькі рибалки несподівано покинули територіальні води Джерсі.

     «Демонстрація сили відбулася. Тепер політики повинні взяти верх», – заявив глава комітету з рибальства Нормандії Дмитро Рогофф французькому телеканалу BFM TV.

      Здійснення риболовецької діяльності – один із спірних моментів в торговельній угоді між ЄС і Британією, яке вступило в силу в повному обсязі 1 травня. Відповідно до домовленостей, британці повинні допускати в свою акваторію тільки ті риболовецькі судна, які мали право ходіння там з 2012 року.

      За даними французької сторони, це нелегко довести. З 2026 року Європейські рибалки будуть змушені відмовитися від чверті свого улову в британських водах, що відповідає втратам доходів в розмірі близько 650 мільйонів євро в рік.

     Крім доказів того, що вони і раніше займалися рибальством в цих водах, для отримання ліцензії необхідно дотримуватися ще й цілого ряд додаткових технічних вимог. Французькі рибалки кажуть, що лише п’ята частина їх суден підходить під нові критерії. За бортом залишаються переважно невеликі риболовецькі судна.

     Влада Євросоюзу також наполягає, що вимоги, які висунув острів Джерсі, не обговорювалися під час укладання угоди по Brexit. Як заявив член комітету ЄС з рибальства Стефані Йон-Куртен, ці правила стали сюрпризом для європейської влади.

     «Ми розраховуємо на розуміння з боку Джерсі і Великобританії і їх допомогу з деескалації напруги», – сказала Йон-Куртен.

     Чим закінчиться конфлікт між Францією і Джерсі – поки невідомо. Але історія вже знає випадки, коли розбіжності французьких і британських рибалок виливалися у відкриті протистояння на морі за участю військових кораблів.

     Це, наприклад, Гребешкові війни, які відбувалися в Ла-Манші в 2012, 2018 і 2020 роках. Приводом для конфлікту стало те, що французи добували гребінці в затоці Сени тільки з 1 жовтня по 15 травня, а британці – цілий рік. Рибалки з Франції атакували риболовецькі судна за допомогою каменів, сіток і сигнальних ракет, сподіваючись пошкодити гребні гвинти і двигуни.

     У 2013 році Британія погодилася обмежити по часу рибалок обох країн. Однак нові правила не поширювалися на човни завдовжки менше 15 метрів. З цієї причини конфлікт не було вичерпано. Через п’ять років обмеження для британських рибалок були зняті і французи знову пішли в атаку. Конфлікт вгамували сили правопорядку.

     В ході подальших переговорів Лондона і Парижа сторони домовилися про поширення правил на британські судна довжиною менше 15 метрів в обмін на видачу британцям додаткової квоти на вилов.

     Війна начебто завершилася дипломатичним шляхом. Однак восени 2020 року було ще два випадки зіткнення рибалок двох країн в затоці Сени. З камінням, мережами і сигнальними ракетами.

Джерело: korrespondent.net

     Ознайомитись також:

RYBY

15-04-21-02Олімпійський спокій – А у мене клює! (ФОТО і ВІДЕО)

 

 

 

 

05-04-21-02На наживку рибака несподівано клюнула чотириметрова акула (ФОТО і ВІДЕО)

 

 

 

 

06-03-21-02У Росії загорілася покрита льодом річка Обь (ФОТО і ВІДЕО)

 

 

 

RYBY

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree