Як у Швейцарії побороли проблему забруднення поверхневих вод у річках, озерах і водосховищах

Рубрика: Новини

     Ще 60 років тому річки та озера Швейцарії були забруднені настільки, що купання в них було суворо заборонене. В наші ж дні чистота та якість води в цій країні найкращі серед розвинених країн. Як вдалося Швейцарії впоратися із проблемою забруднення і чи буде цей досвід корисний для України? (ФОТО і ВІДЕО)

    Розпочата близько 100 років тому індустріалізація призвела до забруднення природних вод. До 50-х років ХХ століття десятки промислових підприємств скидали відходи прямо у природні водойми. На сході країни, де розвивалася текстильна промисловість, ситуація була особливо складною.

     В озера потрапляли і побутові стоки. У ті роки трохи більше 10% домогосподарств Швейцарії були під´єднані до системи очищення стічних вод. Випивши води з річки, можна було підхопити серйозні шлункові захворювання.

20-05-20-01

    Щоб хоча б трохи поліпшити якість води, в озера запускали спеціальні кораблі, які очищали їх від скупчень водоростей.

     Але це не врятувало ситуацію: на поверхні води постійно плавала брудна піна разом із залишками туалетного паперу, гнилими водоростями та мертвою рибою. Неприємний запах, який стояв біля берегів озер і річок, був свідченням екологічної катастрофи.

    У 1963 році на кращому курорті Швейцарії Zermatt несподівано спалахнула епідемія тифу. На нього перехворіли близько 500 осіб, із них троє — з летальним наслідком. Тоді стало ясно: треба щось робити.

     У 1957 році був прийнятий перший екологічний закон, який стосувався захисту вод. Він наказував оснастити сучасними водоочисними спорудами всю Швейцарію — на той час такого не було в жодній країні. Швейцарія — це федерація, тому у кожної громади є право на власні очисні споруди. Але, на жаль, дрібні очисні фірми не завжди виявлялися рентабельними.

     На початку 70-х років суворо заборонили скидання в річки неочищених стоків. Зараз у Швейцарії 97% домогосподарств мають доступ до систем очищення, а ARA Bern — одне з найбільших очисних підприємств країни — приймає і очищає стічні води Великого Берна. Крім нього, в країні працюють вісім сотень водоочисних підприємств.

     Вартість створення такої водоочисної інфраструктури близько €45 млрд.

     Але навіть сучасні очисні споруди не можуть на 100% справлятися із завданням очищення води. Тому зараз у країні готують програму, за якою до 2040 року будуть реконструйовані всі водоочисні підприємства. І цей проект потребуватиме ще близько мільярда євро.

      Як покриваються витрати на очистку стічних вод? Тут все просто: громади та інші локальні муніципалітети беруть з громадян щомісячні платежі, які розраховуються за обсягом спожитої води. Ця ставка відрізняється в залежності від міста, але принцип її один: чим більше споживаєш — тим більше і платиш. У середньому сім’я з чотирьох людей платить на місяць €18—64.

     Швейцарію називають водосховищем Європи. Тому її жителі можуть користуватися безпосередньо ґрунтовими водами, а не качати питну воду з річок. У цій країні з кранів тече питна вода.

Джерело:

Публікація в SWI

Фото: maxpixel.freegreatpicture.com

     Ознайомитись також:

Поделитесь информацией:

Давайте дружить:

Оставить комментарий

Comment Spam Protection by WP-SpamFree